• Edukacja Kulturalna

Program Edukacji Kulturalnej w Szkole Podstawowej nr 358
          w Warszawie

Program Edukacji Kulturalnej w Szkole Podstawowej nr 358  w Warszawie skonstruowano w oparciu o Warszawski Program Edukacji Kulturalnej (WPEK), który jest  programem operacyjnym w ramach Polityki edukacyjnej m. st. Warszawy w latach 2008-2012 przyjętej Uchwałą Nr XXVII/871/2008 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 3 kwietnia 2008 roku. WPEK jest jednocześnie programem operacyjnym przygotowywanego w 2009 roku Programu Rozwoju Kultury w Warszawie w latach 2009-2020.

Założenia programu :

Podstawowym założeniem programu jest zbudowanie zintegrowanego systemu współpracy instytucji kultury, organizacji pozarządowych, placówek edukacji pozaszkolnej oraz szkół w celu tworzenia i realizowania programu edukacji kulturalnej wszystkich grup wiekowych społeczności Warszawy.

Główne cele edukacji kulturalnej w Szkole Podstawowej nr 358:

• przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze (twórczość i odbiór);
          • zwiększenie roli kultury w procesie edukacji i przygotowania dzieci oraz młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym;
          • podnoszenie jakości i upowszechnianie nowoczesnych metod edukacji kulturalnej;
          • tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej;
          • kształcenie wartości moralnych i obywatelskich;
          • kształcenie interkulturalne i wielokulturalne;
          • idea uczenia się poza szkołą;

Główne zadania:

• stworzenie cyklu atrakcyjnych zajęć bibliotecznych na terenie szkoły;
          • współpraca z Biblioteką Publiczną w Wilanowie;
          • współpraca z Centrum Kultury Wilanów- udział w lekcjach umuzykalniajacych, musicalach, przedstawieniach teatralnych, koncertach, spotkaniach z aktorami, malarzami, muzykami.
          • współpraca z Muzeum Pałacu Króla JanaIII w Wilanowie- udział w lekcjach muzealnych, warsztatach historycznych, lekcjach przyrody;
          • udział w lekcjach muzealnych i warsztatowych : Muzeum Niepodległości, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik, Zamek Królewski;
          • udział w spektaklach teatralnych;
          • udział w cyklu spotkań w kinie;
          • współpraca z ksiegarnią Badet;
          • udział w programie Ekologicznym dla Dzieci w Wieku Przedszkolnym i Wczesnoszkolnym- realizowanym przez Biuro Ochrony Środowiska.
          • tworzenie projektów autorskich;

Dotychczasowa realizacja projektów z zakresu edukacji kulturalnej:

• Prace porządkowe w bibliotece, pomoc uczniów w stemplowaniu książek;
          • Zorganizowanie konkursu “Weekendowe mole książkowe”
          • Udział w zajeciach zorganizowanych przez Centrum Kultury Wilanów:
          • Wspólpraca z kinem Muranów- cykl spotkańpt. “Chodzę do kina”.;
          • Park Narodowy Kampinos – zwiedzanie muzeum Parku;
          • Lekcje biblioteczne w Bibliotece Publicznej w Wilanowie -;
          • Lekcje muzealne w Muzeum Niepodległości –pt. “Śledztwo w sprawie Orła Białego”;
          • Zajęcia w Muzeum Etnograficznym
          • Udział w przedstawieniach w Teatrze Baji Buffo
          • Stworzenie książki dodtykowej dla dzieci niewidomych w Laskach;
          • Organizacja warsztatów “Tradycja tworzenia bombek”

Zaplanowane projekty:

• Projekt “Mój Wilanów”
          • Biblioteka Publiczna- lekcje biblioteczna 30.11 “Skarb piratów”
          • Lekcje umuzykalniające w Centrum Kultury Wilanów
          • Spotkanie autorskie z p. Izabelą Skorubko autorką ksiażki pt. “Marcelina i pamięć przodków” ;
          • Kino Muranów – cykl spotkań