Wycieczka do Muzeum Papiernictwa

W dniu 13 marca 2017 roku uczniowie klasy IID wybrali się na wycieczkę do Konstancina – Jeziorny. Odwiedzili tamtejsze Muzeum Papiernictwa.

Uczniowie zapoznali się z krótką historią papieru i papierni w Jeziornie. Dowiedzieli się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru, poznali historię papierni oraz oglądali makietę zakładu.
Poznali pojęcia: celuloza, makulatura, sito, masa papiernicza, filigran, znak wodny oraz skąd pozyskujemy w Polsce oba surowce do produkcji papieru (celulozę, makulaturę).
Podczas zajęć każdy samodzielnie czerpał po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym przedstawiającym warszawską syrenkę.
Praca przy czerpaniu papieru sprawiła wszystkim wiele radości i okazała się wspaniałą zabawą.
Więcej zdjęć w galerii.